Czy zimą warto myć samochód?

W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie nurtujące wielu użytkowników 4 kółek. Jak to jest z myciem auta w okresie zimowym?

Myć, czy nie myć oto jest pytanie? Czy myjnia przy temperaturach poniżej zero stopnia Celsjusza jest bezpieczne dla naszego samochodu i czy w ogóle mycie samochodu zimą ma sens?

Mycie ręczne lub mycie w standardowych myjniach samoobsługowych


Od razu musimy wyjaśnić tu kilka spraw. Mycie samochodu jest istotne, by nie tylko wyglądał on dobrze, ale również dla zadbania o karoserię wozu. Zwłaszcza istotne jest to zimą, gdy samochód narażony jest na uszkodzenia solą i piaskiem. Pamiętać jednak przy tym należy, że można myć auto przy temperaturach do plus dwóch stopni Celsjusza. Jest to temperatura, przy której możemy czuć się bezpiecznie, że nie uszkodzimy niczego w samochodzie.

Mycie auta zimą

Jeśli zdecydowalibyście się na mycie samochodu przy temperaturach niższych, oscylujących w granicy 0 stopni, wówczas zdarzyć się może, że zamarzną wam uszczelki i zamki, a wy nie dostaniecie się do samochodu na następny dzień. Można temu zaradzić, wycierając samochód do sucha i nie zapomnieć przy tym o uszczelkach.
Uważajcie również na to, by strumienia wody nie kierować bezpośrednio na zamki w drzwiach, co spowodować może olbrzymie szkody - zamki zamarzną, a smar z nich zostanie wypłukany, co może całkowicie uszkodzić zamki.

Mycie samochodu na mrozie jest już zupełnie nieopłacalne. Brak tu jakichkolwiek sensownych argumentów, przemawiających na korzyść mycia samochodu. Woda, która pozostanie na masce, czy karoserii szybko zamieni się w cienką warstwę lodu...

Myjnie ocieplane


Myjnie te, to świetny pomysł na mycie samochodu zimą. W myjniach tego typu samochód zostanie dosuszony, dzięki czemu powinniśmy uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zamrożenia zamków, czy powstania lodu na karoserii. To również gwarancja na to, że dobrze zadbamy o stan nadwozia, usuwając piasek i sól, który gromadzi się na samochodzie, zwłaszcza zimą, kiedy drogowcy tak chętnie i obficie używają tych środków dla zwiększenia przyczepności samochodu.

Jeśli nie macie jednak w okolicy sprawdzonej myjni tego typu, wówczas warto wstrzymać się z myciem i poczekać aż mrozy się skończą.