Jak dbać o lakier samochodu?

Lakier to wizytówka pojazdu, bez względu czy biały czy czarny powinniśmy o niego dbać.

Kosmetyka karoserii w pojeździeAby utrzymać dobrą kondycję lakieru w naszym aucie powinniśmy je myć przynajmniej raz w miesiącu. Kiedy samochód jest czysty wilgoć wysycha szybko, natomiast gdy karoseria pojazdu jest brudna wilgoć zalega na niej znacznie dłużej prowadząc do szybszej korozji. Należy również pamiętać o tym aby nie myć auta na słońcu, lepiej i bezpieczniej robić to w cieniu. Zaleca się używania szamponu przystosowanego do mycia samochodu, który ma zbalansowane pH w celu jak najlepszej ochrony lakieru.

Poza standardowym myciem auta powinniśmy od czasu do czasu zatroszczyć się także o usunięcie brudu z trudno dostępnych miejsc takich jak wnętrza nadkoli, listwy tylne, boczne oraz zderzaki. Jest to szczególnie zalecane po okresie zimowym, kiedy w wyżej wymienionych miejscach może osadzić się sól, która znacznie przyspiesza korozję.

Rysy i niewielkie zadrapania na lakierze

Usuwanie drobnych rys na lakierzeMałe zadrapania i zarysowania na karoserii naszego pojazdu mogą pojawić się również w wyniku normalnej codziennej jazdy, np. z powodu odbijających się kamyków na drodze. Ważne aby z takimi zadrapaniami uporać się jak najszybciej, zanim osadzi się na nich rdza. Można w tym celu zastosować samochodowe woski koloryzujące lub w przypadku poważniejszych otarć specjalne lakiery w kształcie ołówka. Oczywiście należy pamiętać o tym, że najlepszy efekt uzyskamy kiedy zadrapaniem zajmie się fachowiec.

Jak zadbać o karoserię świeżo malowanego auta?

Zanim nowy lakier stanie się tak twardy jak ten fabryczny mija tak naprawdę kilka tygodni. Należy w tym czasie być bardzo ostrożnym i przestrzegać kilku zasad:

  • poczekaj ok. 60 dni zanim zaczniesz woskować nowy lakier swojego auta,
  • używaj tylko wosków najwyższej jakości,
  • unikaj skrajnie wysokich oraz skrajnie niskich temperatur
  • unikaj jazdy po szutrowych drogach, na których znajdują się ostre kamienie
  • nie parkuj pod drzewami, gdyż odchody ptaków są bardzo toksyczne i mogą zniszczyć szczególnie świeży lakier
  • unikaj kontaktu karoserii z takimi substancjami jak paliwo, olej, odmrażacz do szyb itp.
  • nie zeskrobuj śniegu i lodu z niedawno malowanego auta