Kolor spalin a kondycja silnika

Po kolorze spalin wydowybających się z rury wydechowej jesteśmy w stanie określin kondycję naszego silnika.

Na podstawie koloru spalin wydobywających się z rury wydechowej jesteśmy w stanie określić kondycję jednostki napędowej. Jaka barwa spalin powinna zwrócić naszą szczególną uwagę?

Najbardziej charakterystycznym kolorem spalin jest kolor biały. Czy taki kolor świadczy o złym stanie technicznym silnika? Biały dym powstaje w wyniku odparowania wody, która wcześniej nagromadziła się w układzie wydechowym w wyniku ujemnej temperatury powietrza. Po przejechaniu już krótkiego dystansu zjawisko to powinno ustąpić. Natomiast jeśli nie ustąpi i auto cały czas wydobywa z siebie kłęby białego dymu to prawdopodobnie mamy pękniętą uszczelkę pod głowicą lub samą głowicę.

Uszkodzona uszczelka lub też sama głowica może spowodować przedostanie się do cylindrów cieczy chłodzącej. Silnik zacznie wtedy nierówno pracować i da się odczuć nieznaczną lecz zauważalną utratę mocy.

Inną charakterystyczną barwą spalin jest barwa niebieska. Barwa ta zaczyna wydobywać się z układu wydechowego gdy do komór spalania jednostki napędowej dostaje się olej. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być zużyte już pierścienie cylindrów lub ich gładź. Niestety w takim przypadku powinniśmy poważnie rozważyć remont silnika.

Niebieski dym będzie się także wydobywać z rury wydechowej w przypadku zniszczonych uszczelniaczy zaworów lub uszkodzonej turbosprężarki.

A co w przypadku gdy auto kopci na czarno?

Czarny kolor spalin da się zauważyć szczególnie w przypadku auta wyposażonego w silnik diesla. Nie powinniśmy się przejmować małym czarnym dymkiem w momencie zapalania czy gwałtownego przyspieszania, ale gdy auto wyraźnie kopci prawie cały czas to znak, że coś jest nie tak. Jeśli auto wyposażone jest w turbinę powinniśmy sprawdzić czy gumowe rury doprowadzające do niej powietrze są w dobrym stanie. Nawet najmniejsze pęknięcie gumy powoduje wyraźną utratę mocy, głośną pracę silnika i wydobywanie się z układu wydechowego czarnego dymu.

Inną przyczyną czarnego dymu wydobywającego się z rury wydechowej może być awaria układu wtryskowego. Zużyte wtryskiwacze zaczynają lać paliwo nie rozpylając go odpowiednio oraz nie dostarczają go pod odpowiednim ciśnieniem. Niestety naprawa układu wtryskowego w przypadku nowoczesnym silników diesla jest bardzo kosztowna.

Zapraszamy także na http://warsztat-lodz.eczesci.net/diagnostyka-komputerowa-samochodu/